Czego nie wiesz o Osiedlu Książenice?

osiedle okolica

Osiedle Książenice to unikalny w skali kraju projekt budowy od podstaw współczesnego, nowoczesnego Miasta-Ogrodu, projekt zakładający zrównoważony, ekologiczny rozwój, dający możliwość zamieszkania w proekologicznej i prospołecznej przestrzeni. To miejsce piękne i przyjazne ludziom, wśród zieleni, gdzie wszystko jest w zasięgu ręki.

Czego nie wiesz o Osiedlu Książenice?

Osiedle Książenice w liczbach

W pobliżu Grodziska Mazowieckiego, na 140 ha polanie, otoczonej mazowieckimi lasami, powstał zorganizowany układ urbanistyczny o charakterze podmiejskim. W komfortowych warunkach w domach jednorodzinnych i kameralnych domach wielorodzinnych wygodnie dziś mieszka prawie 1000 rodzin.
Według ostatniego spisu powszechnego (2021 r.) liczba mieszkańców Książenic wyniosła 3291 osób i wykazuje bardzo wysoką dynamikę przyrostu. W 2002 roku mieszkało w Książenicach 631 osób, a w 2011 roku 1214 – dane na podstawie portalu polskawliczbach.pl. Mieszkańcami Książenic są obecnie w głównej mierze rodziny z dziećmi. Dzieci i młodzież do 18 roku życia to 34,3%, a mieszkańcy w wieku produkcyjnym to 58,2%.

Osiedle Książenice... Bliżej niż myślisz!

Osiedle Książenice jest świetnie skomunikowane z Warszawą. Mieszkańcy Osiedla Książenice mają do wyboru dwie szybkie trasy dojazdu do Warszawy – autostradę A2 i trasę ekspresową S8. Na autostradę A2 wjeżdżamy węzłem Grodzisk Mazowiecki (8 km), na trasę S8 w Siestrzeni (węzeł Siestrzeń) – tylko 2 km od Osiedla Książenice. Obie trasy łączą się z warszawską obwodnicą, co daje wygodny dojazd do większości dzielnic Warszawy – Ursynowa, Mokotowa, Ochoty, Woli, Włoch, Żoliborza, Bielan, Śródmieścia.
Niezmotoryzowani mieszkańcy Osiedla Książenice dojadą do Warszawy autobusem i koleją (linie PKP i WKD z Grodziska Mazowieckiego oraz z Podkowy Leśnej).

Bliskość autostrady A2 i drogi ekspresowej S8 daje możliwość szybkiej podróży w dowolny zakątek kraju, a odległość do Portu Lotniczego im. F. Chopina – Okęcie 25 minut, także w dowolny zakątek świata.

Z Książenic wygodnie dojeżdża się do Grodziska Mazowieckiego. 4 linie autobusowe zapewniają połączenie z lokalnym ośrodkiem administracyjnym – gminnym i powiatowym; komunikacyjnym – stacja PKP i przystanki WKD oraz opieki zdrowotnej – liczne przychodnie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II.

Zieleń i ekologia

Projekt Osiedla Książenice stosuje szereg ekologicznych rozwiązań. W zakresie uzbrojenia technicznego osiedla: doprowadzenie gazociągu do każdej nieruchomości (eliminuje budowę tzw. "kopciuchów"), zastosowanie podziemnych linii energetycznych i telekomunikacyjnych w obrębie przestrzeni publicznej i części mieszkaniowej (nie psuje krajobrazu plątanina kabli), zapewnione jest zasilanie w wodę, systematycznie powiększana jest sieć kanalizacji.
W budynkach jednorodzinnych wielu mieszkańców stosuje panele solarne i fotowoltaiczne. Takie rozwiązania są również stosowane w budynkach usługowych – m.in. w klubie sportowym Strefa Ruchu Książenice, przedszkolu Wielki Mały Świat.
Obecnie budowane kameralne domy wielorodzinne Młodości 10 również proponują ekologiczne rozwiązania. Na ich dachach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne z kolektorem słonecznym. Instalacja działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródło energii. Tak powstająca energia elektryczna nie powoduje emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Zastosowane proekologiczne rozwiązania gwarantują mieszkańcom Osiedla Książenice komfort zamieszkania.
Ponadto Osiedle Książenice jest położone na czystym, ekologicznym obszarze krajobrazu chronionego, a jego teren otoczony jest pięknymi lasami. Status krajobrazu chronionego nadany temu obszarowi gwarantuje, że w okolicy nie powstaną żadne uciążliwe dla środowiska i mieszkańców zakłady przemysłowe.

Wszystko w zasięgu ręki!

Osiedle Książenice oferuje swoim mieszkańcom i gościom bogatą infrastrukturę usługowo-społeczną. Ofertę urozmaicają okoliczne miejscowości, w szczególności Grodzisk Mazowiecki.

Usługi i zakupy

Na Osiedlu Książenice zrobisz zakupy, zjesz niedzielny obiad z bliskimi w restauracji, spotkasz się z przyjaciółmi na kawie, załatwisz codzienne bytowe sprawy.

Zapraszają liczne sklepy i punkty usługowe, m.in.:

 • sklepy: m.in. Żabka i Biedronka, Pierogarnia u Hani, Domek Warzywny,
 • restauracje: Restauracja Strefa Sushi, PUZO – Pizza Napoletana,
 • bankomat,
 • stacja benzynowa Orlen,
 • gabinet Cellsonic,
 • salony fryzjerskie i kosmetyczne: Pasja, Warsztat Piękna, Salon u Mileny, Od stóp do głów,
 • gabinet integracji sensorycznej "Latawiec",
 • sklep rowerowy Koolarka,
 • salon piękności dla psów "Happy Doggie",
 • Pracownia Dekoracji "Ale Odlot".

W Książenicach znajdziesz również przychodnię weterynaryjną "Doktor Hau", usługi hotelowe "Hotel Cyprus", słodkie wypieki "Cukiernia Oliana" i inne.

Oferta usług na Osiedlu powiększa się. Właśnie otwierane są nowe sklepy i punkty usługowe przy ul. Młodości 4 – piekarnia, kwiaciarnia, kawiarnia oraz sklep spożywczy.

Ofertę usługowo-handlową najbliższej okolicy uzupełniają galerie handlowe w Grodzisku Mazowieckim, Podkowie Leśnej i Brwinowie.

Edukacja

Na Osiedlu Książenice znajdziesz szeroką ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Mieszkańcy Książenic nie muszą dowozić dzieci do szkoły w innych miejscowościach. Dzieci mogą dotrzeć samodzielnie (pieszo lub rowerem) do nowoczesnej Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina, z punktem przedszkolnym, halą sportową i boiskiem Orlik.

Ofertę przedszkolną uzupełnia Wielki Mały Świat (przedszkole prowadzące zajęcia w systemie Montessori) oraz znajdujące się w pobliżu przedszkole Wesoły Autobus.

A ofertę edukacji szkolnej mają również pobliskie szkoły niepubliczne:

 • Szkoła Leonarda Da Vinci,
 • Kampus Edukacyjny MOST, placówka założona przez Fundację Mosty Edukacji.

Na Osiedlu Książenice dzieci i młodzież mogą aktywnie i kreatywnie spędzić czas pozalekcyjny. Szeroka oferta, duży wybór: zajęcia językowe, plastyczne, nauki ścisłe i wiele innych proponują:

 • Domowa Świetlica,
 • Flamingo School,
 • Centrum Edukacji Planeta Rozwoju.

Zdrowie

W Książenicach i najbliższej okolicy opiekę medyczną zapewniają: Przychodnia Lekarska przy ul. Mazowieckiej, Centrum Medyczne Marynin, gabinet stomatologiczny Anadent oraz w razie potrzeby Specjalistyczny Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim (4 km od Osiedla Książenice). Znajdujące się w Grodzisku Mazowieckim liczne przychodnie lekarskie i laboratoria analityczne zapewniają szeroki dostęp do usług medycznych.

Zakupy leków, produktów medycznych i higienicznych zrobisz w pobliskich aptekach, w tym Herbarium na Osiedlu Książenice.

Sport, kultura, wolny czas

Osiedle Książenice dysponuje bardzo rozwiniętą infrastrukturą sportową. Mieszkańcy mogą tutaj realizować wiele sportowych pasji. Na siłownię, fitness, badmintona, zajęcia taneczne, piłkę nożną i wiele innych zapraszają:

 • Strefa Ruchu Książenice,
 • Strefa Footballu Książenice.

Tutaj zawsze coś się dzieje! Osiedle Książenice jest miejscem tętniącym życiem, radosnym i pełnym ciekawych wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Regularnie odbywają się tu pikniki, wydarzenia sportowe, spotkania - mieszkańcy mają wiele okazji, żeby się poznać i miło spędzać razem czas. Charakterystycznym wydarzeniem dla Książenic jest bieg charytatywny "Biegam Pomagam". Odbywa się od wielu lat, a jego popularność stale wzrasta. Zawsze towarzyszą mu atrakcje dla dzieci i dorosłych, między innymi: pokazy taneczne, pyszne przekąski, zajęcia dla dzieci, warsztaty z pierwszej pomocy i wiele innych.

Pobliski Grodzisk Mazowiecki oferuje szeroką gamę wydarzeń kulturalnych. Centrum Kultury, Kino, Mediateka, nowa Hala Widowiskowo – Sportowa CaiIS (Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej) zapewniają mnóstwo ciekawych atrakcji dla każdego. Wyjątkowe możliwości spędzania wolnego czasu i rekreację zapewniają Stawy Walczewskiego, Park Skarbków, Stawy Goliana i Park Ordona.

Osiedle Książenice to miejsce wyjątkowe. Miejsce dające mnóstwo możliwości. Miejsce, gdzie można cieszyć się spokojem podmiejskiego życia jednocześnie korzystając z wygód, jakie daje miasto. To nie tylko miejsce do zamieszkania… To przestrzeń dla całej rodziny, gdzie każdy - młodszy i starszy - znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy!
Sprzedaż mieszkań: 22 734 32 86, 668 815 170.Niniejsza strona (rozumiana jako całość) nosi charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

© 2024 MTG Agri-Rol Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

tel. 22 734 32 86 | kom. 668 815 170

Strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) do celów statystycznych.